En Güncel Genel Blog Sitesi !

Sıkı Karın Kaslarına Sahip Olmak İçin Öneriler

0 4

Sıkı Karın Kaslarına Sahip Olmak İçin Öneriler

 

İnce bir bele, sıkı karın kaslarına sıkı bir kalçaya sahip olmak bayanların en büyük hayalidir. Erkeklerde sıkı karın kaslarına, geniş omuzlara ve kol kaslarına sahip olmanın peşinde koşar. Değişik fiziki vücut özelliklerine ve değişik metabolizma hızına sahip olan, farklı yapı özellikleri taşırız. Örneğin yağlar kimimizin basen bölgesinde birikirken, kimimizin kalça bölgesinde birikir. Bu durum elma tipli ve armut tipli vücut şekli olarak tarif edilir.

 

Ama hepsinin bir çaresi vardır. Sıkı bir karın kasına sahip olmak için öncelikle yağdan kaçınmalıyız. Yağlı ağır besinler bu bölgelerde yağ depolanmasını destekler. Ayrıca tükettiğimiz karbonhidratlar ( beyaz ekmek, unlu gıdalar, hamur işleri) şekere, şekerde yağa dönüştüğünden bu tarz gıdalara da pek yüklenmemeliyiz. En iyisi protein değeri taşıyan aynı zamanda da tok tutan yumurta ve yağsız et ve tavuk ürünleri tüketmek. Tabii ki bunun yanında ızgara balık sebze yemekleri, salatalar ve düşük kalorili meyveler tüketebileceğiniz gıdalar arasındadır.

 

Böylece hem abartmadan günlük kalori ihtiyacını almış, hem de yağlanmadan korunmuş olursunuz. Tabii ki aldığımız gıdalar, sıkı kaslara ulaşmamızdaki ilk adımdır. İkinci unsurda yapacağımız yağ yakıcı egzersizlerdir. Yürüyüş size genel manada yağ yaktıracaktır ama bölgesel olarak çabuk randıman vermez. Bu yüzden karın bölgesindeki yağları yakıp, kasa çevirtecek bazı karın hareketleri yapmak gerekir. Şimdi biraz bu karın hareketlerinden bahsedelim. Bahsedeceğimiz hareketleri alt karın çalıştırıcı, üst karın çalıştırıcı, bel yani yan bölgelerimizdeki kasları çalıştırıcı başlık altında toplayabiliriz.

 

Öncelikle yere uzanın ve belinizin boşlukta olmamasına dikkat edin. Çünkü bu tarz karın hareketleri bele de yük bineceğinden, bel fıtığı gibi rahatsızlıkları tetikler. Bu yüzden iki elinizi düz şekilde belinizin altına destek yapabilirsiniz. Ya da destek işin küçük bir yastıktan da faydalanabilirsiniz. Bu pozisyonda ayaklarınızı uzatın. Belinizi 3 kez yere 0 mesafede yapıştığını hissedip normal yerine getirerek aynı anda derin nefes alın. Bu işlemi yavaş yapmalısınız. Bunu hareket öncesi bir bel ısıtması olarak algılayabilirsiniz. Şimdi ayaklarınızı bitişik olarak kaldırabildiğiniz en yüksek konuma yükseltip tekrar indirin bu arada doğru nefes alıp vermeyi unutmayın. Acele etmeyin ve ilk başta ne kadar kaldırabilirseniz o kadar kaldırın. Karın kaslarınızın zamanla ısınıp yandığını hissedeceksiniz.

 

Elinize bir oklava alın. Ayakta durur pozisyonunuzu alın ve ayaklarınızı hafif açarak yere sabitleyin. Karşıya bakarak, oklava ensenizde asılı vaziyette, iki tarafından tutarak 1 sağa ve 1sola dönerek yorulana kadar tekrarlayın. Şimdide bel yanlarınızı yaktınız. Yine sırt üstü yere uzanın. Bacaklarınızı kaldırıp, aynı anda kollarınızla yukarda – ortada buluşturun ve ilk pozisyona geri dönün. Bunu da yorulana dek tekrarlayın. Nefes alıp vermeyi unutmayın. Böylece de üst karın egzersizi yapmış oldunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.