En Güncel Genel Blog Sitesi !

Paradan Daha Önemli Ne Var?

0 7

Paradan Daha Önemli Ne Var?

Yukarıda yer alan başlığı bir de ben size farklı bir şekilde sorayım. Peki, paradan önemli ne yok? Bu sorumu detaylıca düşünebilirsiniz. Çünkü klişe gibi gözüken bu cümle içerisinde birçok değer ve derinlik yatmaktadır. Hayatınızda kaç kere sağlığı parayla satın alabildiniz ya da kaç kez mezarda yatan bir ölüyü para ile diriltebildiniz?
Kaç kez vicdanı pörsümüş, içerisinde gram insanlık kalmamış ve kötülükten kendini alamayan insanları parayla iyileştirdiğinizi sandınız acaba?

Para dediğiniz olay, dönemin toplumlarından Lidyalılar tarafından ortaya atılan bir madde ‘den ibaret olup, aslında manevi olarak hiçbir değeri olmayan belge parçacığıdır. Şöyle ki, parayı bulmadan insanlar ne yapıyordu, alışverişleri nasıldı, alışverişlerden öte insanlar arasında para olmadan önce diyaloglar ve samimiyet nasıldı diye araştırmalıdır insanoğlu. Geçmiş uygarlıklardan bugünlere geldiğimizde paranın toplumlararasında değerinin arttığı dönemin zirve yapmış halini yaşamaktayız. Nedir yani para denen kavram?İlla kullanılması gerekmekte midir diye de düşünmüyor değil insan.

Paradan Daha Önemli Ne Var? Dedikten sonra, parayı fazla sevmeyen insan olarak kendim gibi türlerim Dünya’dafazlasıyla mevcuttur. Bunun bir örneği ise okuduğum bir blog sayfasında bulunan gezgin bir arkadaş, herhangi bir Güney Amerika ülkesi olan bir yere ziyarette bulunuyor ve bahsi geçen ülkeye yaptığı ziyarette kendisi gibi eski bir gezgin olan Alman vatandaşı bir insanla karşılaşıyor. Karşılaştıklarında ise yıllar önce, yani 1992 yılında cebinde dünyayı gezecek kadar yeten parası olan gezgin adamın dünya gezisini sona erdirerek ilgili ülkede bulunan bir Ada’dan arazi satın alıyor ve oraya kendi evini yapmaya karar veriyor. Yaptığı ev ise adanın içerisinde ağaçların arasında yer alan şahane iki katlı bir ev. Sanmayın ki taştan duvardan bir ev, aksine tahtadan ahşap bir ev yapmış kendisine. Ayrıca kendisi 1992 yılından beri telefon kullanmıyor, sosyal Medya’da hesabı yok ve televizyon izlemiyor. Tamamen doğal hayata bırakmış kendini. Ailesiyle bile üç ya da dört kere görüşmüş ve hayatında paraya önem vermemiş. Parasız ‘da harika bir hayat sürülebileceğini kendisi söylüyor.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.