En Güncel Genel Blog Sitesi !

Kiraz Kilo Verdirir Mi?

0 3

Kiraz Kilo Verdirir Mi?

Kırmızı meyveler arasında en lezzetlilerden biri kirazdır. Barındırdığı antioksidanlar, çeşitli hastalıklara karşı hem koruyucu özellik gösterir hem de ağrı kesici etkisi olduğu bilinmektedir. Gülgiller ailesine mensup kirazın dünyada binden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Karaciğer ve safrayı temizlemesiyle, kanı sulandırması ve böbreklerde biriken toksit maddeleri atmasıyla birçok yararı bulunan kirazın içerdiği potasyum, lif, A ve C vitaminleriyle günlük vitamin miktarını tamamlamada yardımcı bir meyvedir. Özellikle kolestrol hastalarının tercihi olan bu mucizevi meyve, içerdiği çözülebilir lif ve pektin sayesinde kolestrolu düşürücü bir etkisi vardır. Ayrıca kirazda bulunan flavonoid, gut ve romatoid artrit gibi eklem rahatsızlığı olan kişilerde, her gün ortalama 70 gr kiraz yemenin bu eklem ağrılarını hafifleten bir etkisi olduğu yapılan araştırmalarda gösterilmiştir. Diğer yararlarını sayacak olursak, laksatif etki göstermesi ile kabızlık sorununu teşkil eden bağırsakların temizlenmesi, böbreklerde taş ve kumun dökülmesi, uyku düzenini sağlaması, yaşlanmaya bağlı hafıza zayıflıklarını önlemesi ve azaltması, kan şekerinin dengelenmesi gibi birçok yararı vardır. Bunca yararının yanında birde kirazın sapının faydalarını göz ardı etmemek gerekir. Vücutta diüretik etki gösteren kirazın sapı, kan ve idrar yollarının temizlenmesine, böbreklerde oluşan ödem şikâyetlerinin sona ermesinde de yardımcı olabilmektedir.

Kilo vermesi ile son dönemlerde diyet ismi ile sıkça duyulan kirazın 100gr. İçin besin değerleri; Enerji 70 kkal, Protein 1.3 gr. Karbonhidrat 16 gr. Lif 1gr. C vitamini 10 mg. Potasyum 170gr. Kalsiyum 11mg. dır. Düşük kalorisi ile diyetisyenlerin de tavsiye listelerin bulunan kiraz, diyet yapacakların en önemli alternatiflerini oluşturmaktadır. Diyetinizde günlük öğünlerinizde, mesela akşam öğününüzde diyet listesindeki yiyecekler yerine 200Gr kiraz, 50 gr. Yağsız Peynir, Küçük paket tuzsuz kraker tüketebilirsiniz. Ara öğünlere ekleyeceğiniz 10-15 kirazı porsiyon meyve yerine yiyebilirsiniz. Tabi ki öncelikle kirazdan ve diyet listenizden daha önemlisi, sağlıklı beslenmeye dikkat eder ve mutlaka gün aşırı 45 dk. Düzenli egzersiz yaparsanız kilolarınızdan daha sağlıklı bir şekilde kurtulur ve daha enerji dolu, dinamik, mutlu ve huzurlu olabilir, kilo vermeyi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.