En Güncel Genel Blog Sitesi !

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu Nedir?

0 19

İnternet Üzerinden Hakaret Suçu Nedir?

( ) Sosyal medya yahut internet üzerinden işlenen aşağılama suçu iki değişik eylem biçimiyle işlenebilir: Belli somut bir vaziyet ve olgunun atfetme edilmesi suretiyle bireyin haysiyet ve saygınlığının zedelenmesi. Örneğin, bir kimseye internet vasıtasıyla “telefon çaldın sen hırsızsın” demek aşağılama suçuna beden verir.

Genel ve soyut nitelikteki söz ve davranışlarla bireyin değersizleştirilmesi, rencide edilmesi. Örneğin, bir kimseye internet üzerinden “şerefsiz” demek aşağılama suçu oluşturur. Hakaret suçu; instagram, facebook, twitter, telegram, whatsapp ve benzeri. programlar ve sosyal medya hesapları vasıtasıyla işlendiği gibi e-posta (e-posta) göndermek gibi diğer yollarla de internet üzerinden işlenebilmektedir.

İnternet üzerinden aşağılama suçu etkin şahıs TCK m.125 hükümleri gereği cezalandırılacaktır: TCK m.125 1) Bir kimseye haysiyet, haysiyet ve saygınlığını rencide edebilecek kalitede somut bir eylem yahut olgu atfetme eden yahut küfretmek suretiyle bir kimsenin haysiyet, haysiyet ve saygınlığına saldıran şahıs, üç aydan iki yıla kadar mahpus yahut adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun arkasından hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin asgari üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi lazım olur.

Hangi Sözlerle İnternetten Hakaret Suçu İşlenebilir?

İnternet üzerinden aşağılama suçuna beden veren sözlerin farklı farklı kanunda sayılması imkansızdır. Suçun beden bulması için esas kural; internetten sergilenen söz ve davranışlarla bireyin haysiyet, haysiyet yahut saygınlığını rencide edecek somut bir eylem yahut olgu atfetme edilmesi yahut küfretme vasıtasıyla bireyin haysiyet, haysiyet yahut saygınlığına saldırılmasıdır. Görüldüğü üzere, internet vasıtasıyla aşağılama suçunda mühim olan bireyi rencide eden, cemiyet içerisinde değersizleştiren fiillerin cezalandırılmasıdır. İnternet üzerinden mesaj göndererek, tweet atarak yahut yorum yaparak “şerefsiz”, “haysiyetsiz”, “geri zekalı”, “aptal”, “hayvan”, “müsvedde” ve benzeri. gibi sözler söylemenin aşağılama suçunu oluşturacağı kuşkusuzdur. Özellikle resimlerde şahsa atfetme edilen somut olgu bireyin sahip olunan fiziki yahut psikolojik bir özelliğine vurgu yapsa dahi aşağılama suçunu oluşturur. Örneğin, aksayarak yürüyen birine “allahın topal adamı” demek, gözü görmeyen birine “kör herif” demek internet üzerinden aşağılama suçunun meydana gelmesine niçin olur.

İnternet üzerinden hakarete uğrayan mağdurun şahsi özellikleri dışında kalmak şartıyla kendine atfetme edilen eylem yahut olgu ispatlandığı takdirde aşağılama suçu oluşmaz. Örneğin, “sen Ayşe’nin eşyalarını çaldın” denildiğinde, bu olgu ispatlanırsa aşağılama suçu oluşmaz. Fakat, daha evvela işlediği bir arakçılık suçundan künyesi bozuk olan şahsa, “sen hırsızsın” demek aşağılama suçudur. Özellikle twitter, instagram, facebook üstünde uygulanan yorumlarda sık sık sarfedilen “terbiyesiz, saygısız, riyakar, yalancı” ve benzeri. sözler aşağılama suçu oluşturmaz. “Sayfamdan defol git, edepsiz” demek kaba bir tutum olup aşağılama suçu oluşturmaz. Beddua derecesindeki sözler aşağılama suçunu oluşturmaz. Örneğin, sosyal medya üzerinden söylenen “allah seni bildiği gibi yapsın”, “allah belanı versin”, “cehenneme kadar yolun var” “allah çocuklarından çıkartsın” gibi sözler beddua niteliğinde sözler olmasından Yargıtay yönünden aşağılama suçu olarak kabul edilmemektedir. Kamuoyu yönünden gerçekleştirdikleri işler sebebiyle bilindik, tanınmış şahıslara (Örneğin, futbolcular, sanatçılar, bilhassa politikacılar) internetten yöneltilen eleştiriler, normal şahıslara yöneltilen eleştirilerden daha sert ve ağır olur. Bu bireylerin normal şahıslara göre eleştiriye daha açılmış olmaları ve eleştiriye tahammül etmeleri lazım olur. Çünkü, bu şahıslar yönünden daha çok eleştiriye katlanma yükümlülüğü sebebiyle aşağılama suçunun oluşması normal şahıslara göre daha zahmetlidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.