En Güncel Genel Blog Sitesi !

DİYET NASIL YAPILMALI?

0 3

DİYET NASIL YAPILMALI

 

Diyet, sağlıklı beslenerek vücut metabolizmasını bozmadan dengeli bir şekilde kilo denetimi demektir. Ancak günümüzde bu kavram anlamından uzaklaşarak kendini aç bırakmak ya da zayıflamak olarak bilinmektedir.

Bu konu hakkında pek çok doğru bilinen ve insan sağlığına zarar veren yanlışlar vardır. Bundan dolayı diyet yapılacaksa bir diyetisyen kontrolünde yapılması uygundur, aksi takdirde yapılan yanlış diyetler vücut sağlığına ciddi bir şekilde zarar verebilir ve bireyin vücudunda kalıcı problemlere yol açabilmektedir.

Herhangi bir sağlık probleminiz yokken sadece kilo vermek adına uygulanan şok edici birçok diyet vardır. Bu uygulamalar vücut sağlığını olumsuz etkileyerek vücut metabolizmasını bozar, savunma sisteminizi zayıflatarak hastalıklara karşı dirençsiz hale getirir, kas kaybına neden olarak stresli hale gelmenize sebep olur.

Şok edici diyet uygulamalarına her zaman devam edemeyeceğiniz için bıraktığınız andan itibaren hızla verilen kiloların aynı hızda ya da daha hızlı bir şekilde alınmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde beslenerek kilo kontrolü yapabiliriz. Öncelikle uygulayacağımız diyet genetiğimize uygun olmalıdır kanısındayım.

Genetik kavramı bireyin yaşını, kilosunu, cinsiyetini ve herhangi bir rahatsızlık durumu varsa bu rahatsızlığı ifade eden bir kavramdır. Birey bunları göz önüne alarak diyetisyen desteğiyle diyet yapmalıdır. Sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız güne kahvaltınızı yaparak başlamanız önemlidir.

Çünkü gece boyunca besin alamayan beyninizin sabah kalkınca enerjiye ihtiyacı vardır.  Daha sonra alacağınız gıdaları gün içine yaymanız etkin bir şekilde kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Kalori kavramı enerji demektir, bu enerji aldığınız yiyeceklerin yakılması ile ortaya çıkan bir kavramdır. Öğünlerinizi önceden belirlerseniz daha rahat bir şekilde diyet yapmanıza yardımcı olacaktır.

Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün ve 3 ara öğüne bölün, az tüketin ve sık beslenin. Bol su için, yiyecekleri iyice çiğneyerek yutun. Yemek yerken midenizin bir kısmını boş bırakın. Tam dolu mide sağlığınızın bozulmasına ve erken yaşlanmanıza sebep olmaktadır. Mümkün oldukça midenizi katı besinlerle doldurmayın. Çünkü katı besinlerle dolu midenin sindirimi zorlaşır.

Sonuç olarak hızlı giden hızlı gelir kuralını unutmayınız ve sağlıklı bir diyet programı uygulayınız.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
class='yasr-vv-bottom-container' style='display:none'>
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.