En Güncel Genel Blog Sitesi !

Çocuğunuza Kitap Okutun

0 14

Çocuğunuza Kitap Okutun

 

            Zamanla teknolojinin gelişmesi ile birçok şeyin değerini kaybetmesi gibi kitap okumakta değerini kaybeden yararlı aktivitelerden biri. Teknolojiye ayak uydurulup E-Kitap ve ya E- Link gibi buluşlar ortaya çıksa da bu buluşlar ne kitap okumayan kesimi kitap okumaya itti ne de kitap okuyan kesimi mutlu etti. İnternet ve bilgisayarlara olan kolay erişim sayesinde film izlemek, sosyal medyada gezinmek ve ya oyun oynamak insanlara daha cezp edici ve eğlenceli geldiği için kitap okumanın yerini binlerce avantajına rağmen bu aktiviteler aldı. Peki ya kitap okuma alışkanlığı bize ne gibi avantajlar kazandırır?

 

            Bakıldığında kitaplar sadece belirli bir bilgi birikimine sahip olmamızı sağlar ki sadece bu yönüyle bile oldukça cezp edici bir şey fakat kitap okumanın yararları bununla bitmiyor. Kitap okumak hayal gücümüzün genişlemesine yardımcı olurken aynı zamanda beynimizin iki lobu arasındaki iletişimi güçlendirir bu da beynimizin nesneler arasındaki ilişkileri daha çabuk kurmasına ve pratik zekâmızın ön plana çıkmasına neden oluyor. Anlama ve algılama yetilerimizi güçlendiren kitaplar iş ve ya okul hayatımızda daha başarılı bireyler olmamızı sağlar. Okurken beyin sürekli çalıştığı için özellikle hafızayı güçlendirme de büyük rol oynayan kitaplar bambaşka hayatlara ve deneyimlere oturduğumuz yerden merhaba dememize de yardımcı olurlar. Yetişkin dönemimizde kitap okuma alışkanlığı kazanmak imkânsız ve ya çok zordur. Bu yüzden iyi bir gelişim ve hayatı olsun istediğiniz çocuğunuza kitap okutun. Çocuk yaşta kitap okumak ve ya kitap okuyan anne ve babayı izlemek büyürken çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırır. Günde sadece birkaç dakika okunacak bir kitap, pasaj ve ya şiir bile çocuğunuzun gelişimine yardımcı olacak ve zihinsel, bedensel stresini azaltacaktır.

 

            Kitap okuma oranlarına bakıldığında dünya da gelişimini tamamlamış olarak bilinen Avrupa ülkeleri zirveye oynamakta. Genelde kültürleri ve hayata bakış açılarına gıpta ile bakılan tüm bu insanların yüzlerce kitap okuyarak belirli bir kültür seviyesine ulaşıldığı bilinir. Bu yüzden gerek çocuklarımıza gerek anne babamıza ve ya kendimize en büyük iyiliği bir an önce kitap okuyarak ve ya okutarak yapmalıyız.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.