En Güncel Genel Blog Sitesi !

Bilgisayar Oyunları Çocuklarımızın Psikolojisini Nasıl Etkiler?

0 2

Bilgisayar Oyunları Çocuklarımızın Psikolojisini Nasıl Etkiler?

 

Gelişen ve değişen teknolojik sistemlerle birlikte artık bilgisayar ve diğer teknolojik araçlar hayatımızın her alanına yerleşmiştir. Doğru bir şekilde kullanıldığı zaman insanlara çok büyük bir erişe bilirlik ve pratiklik alanı yaratan bu teknolojik araçlar, yanlış ve bilinçsiz kullanımla birlikte ciddi sorunlar yaratmaktadır. Günümüz çağında artık bilgisayarın çok aktif olmasıyla birlikte çocuklar daha çok vakitlerini bilgisayarlarda oyunlarla geçirmektedir. Bilgisayar oyunları çocuklarımızın psikolojisini nasıl etkiler dediğimiz zaman elbette bilinçsiz bir kullanım sonucu maalesef olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.

 

Günümüz çocukları vakitlerinin birçoğunu bilgisayar oyunları karşısında geçirerek psikolojik olarak daha içine kapanık olmaktadırlar. Bu durum daha birçok rahatsızlığa daha yol açmaktadır. Elbette bu oyunlar tamamen yasaklanamaz, çocuklar yaşadığı teknoloji çağın gereği olarak elbette bu oyunlarla da vaktini geçirebileceklerdir. Ancak bu konuda çocuklara belli bir bilinç aşılanmadığı zamanlarda ortaya olumsuz sonuçlar çıkmaktadır. Öyle ki çocuklar bütün gününü evlerinde ya da internet kafelerde bilgisayar karşısında geçirip, temiz hava ve gün ışığından dahi faydalanamamaktadırlar. Bu durumda iç dünyasında daha yalnız, daha karamsar bireylere dönüşmektedirler. Kendini ifade etmek anlamında eksik kalan çocuklar, sadece sanal âlemde var olabilmektedirler.

 

Bilgisayar oyunlarının bilinçsiz kullanımı çocuklarda hiper aktive davranışlar, epilepsi nöbetleri, şiddeti normal görme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarmaktadır. Saatlerce bilgisayar başında hareketsiz olarak durduktan sonra çocuklar enerjilerini yeterince boşaltamamaktadırlar. Oyunlardaki çeşitli ögelerle birlikte de çocuklar daha saldırgan bir yapıya bürünmektedirler. Öyle ki bilgisayarın aşırı kullanımı artık günümüzde bağımlılık olarak ifade edilmektedir. Çocuklar sadece kendi yarattıkları sanal dünyada yaşamaktalar ve dış dünyayla tamamen kopuk bir şekilde yaşamaktadırlar. Hatta tuvalet, su gibi ihtiyaçlarını bile aksattıkları görülmüştür. Bu oyunlar çocuklara birinci önceliklerini unutturarak, farklı öncelikler yaratmaktadır. Dolayısıyla çocuklarda bozuk bir psikolojinin temellerini atmaktadır. Bu hususta en büyük sorumluluk elbette aileye düşmektedir. Çocukları en küçük yaştan itibaren teknolojinin bilinçli kullanımı hakkında bilgilendirmek ve eğitmek gerekmektedir. Ardından elbette ki bu bilinci çocuklara eğitim kurumlarının da aşılamaya devam etmesi gerekir. Psikolojik olarak sağlıklı bireyler yetiştirmek ve geleceğe umutla bakabilmek adına çocukları bu hususlarda bilinçlendirmenin önemi çok fazladır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.